Hurda Nedir?

Hurda kelime anlamı itibariyle kırpıntı, kırıntı, parça, çöp, ıvır zıvır anlamları taşır. Eski sanayi ürünleri, yıkılan binalardan kalan değerli parçalar, imalat sırasında ortaya çıkan atıklar, hurda olarak adlandırılır.

Ayrıca; Hurda bir aracın kullanılamaz hale gelmesi, eskime veya kaza sonucu tamir edilemez duruma gelmesine denir.

Evinizde kullandığınız metal eşyalar bir süre sonra bozulur ve kullanılamaz hale gelir, bu da hurda kelimesi için iyi bir örnektir.

Kısaca antika değeri olmayan ama madde ya da element olarak değeri olan malzemeler hurda olarak bilinir.

Onarması, kullanması mümkün olmayan ve artık eskisi gibi işe yaramayacak durumda olan eşyalar, araçlar hurda olarak satılır.

Parçalanmış ve döküntü haline gelmiş maddeler de hurdadır.

Hurda, kullanılmayan malzemelerin artığıdır. Hurda pek çok malzemeyi ihtiva eder. Hurda çeşitleri olarak değerli sayılabilecek malzemeler metal cinsi artıklardır. Hurdacılar sanayide veya kişilerin elindeki işe yaramayan eski parçaları, hurdaları alır.

Hurda olarak alınan malzemeler genellikle metal, demir, alüminyum, sarı, bakır, krom, sac gibi malzemelerdir.

Hurda Çeşitleri

Metal hurda, demir hurda, alüminyum hurda, sarı hurda, bakır hurda, krom hurda, sac hurda olarak sıralanabilir.

Bu malzemeler (hurdalar) satın alındıktan sonra eritilip yeniden ham madde olarak kullanılabilir.

Hurda Fiyatları

Hurda malzemenin çeşidine göre ücreti ödenir. Hurda fiyatlarında sabit bir fiyat yoktur. Hurdacılar birliğinin öneri mahiyetinde belirttiği fiyatlar uygulansa da hurda fiyatı en çok işçilik, nakliye, yükleme, boşaltma işlemleri için harcanan ücret ile belirlenir.

Hurda Alımı Çevre Dostudur

Hurda artı değer olarak ekonomiye kazandırılırsa aynı zamanda çevresel atıkların da önüne geçilir. Doğa dostu ve temiz çevre anlamında hurda geri dönüşümle ekonomiye tekrar kazandırıldığında hem ülke ekonomisine artı değer kazandırır hem de hurdalar çevreyi kirletmez, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmış oluruz.